1 Mayıs 2017 Pazartesi

Renk Nedir ?

Renk...
              Renk Nedir?
Işığın, kendi öz yapısına ya da cisimlerden yansımasına bağlı olarak gözde oluşturduğu duyum. Renk.. Işığın objeye çarpıp yansımasından oluşan renk; insanların kullandığı en eski iletişim aracıdır.Renklere simgesel roller eklenmiştir,örneğin bereket, kötülük, iyilik, kahramanlık, mutsuzluk. İnsanlar geçmişte renkleri kendilerini düşmandan gizleyebilme, korkunç görünebilme, beğenilme, güzelleşme vb amaçlarla kullanmıştır. Mısır, Çin, Yunanistan ve İslam uygarlıklarında tedavi amaçlı da kullanılmıştır. İslam alimlerinden İbni Sina, ''Tıbbın Esasları'' adlı eserinde mavinin kan dolaşımını yavaşlattığını ve kırmızının hızlandırdığını ifade etmişti. Pek çok araştırmacı parlak renklerin tedavi sürecini kısalttığını, bulanık, kirli ve donuk renklerin hastalığa yok açtığı belirtilmiştir.  


 Nevton'un Renk Çarkı..
          İngiliz matematikçi ve fizikçisi Sir Isaac Newton'un (1642-1727),hareket ve evrensel çekimle ilgili ünlü kanunlarından başka, fizikçi önemli birçok yeni buluşları olmuştur.Sadece ışık üzrenine yaptığı incelemelerin bile, kendisini bilginlerin ön sırasına koyduğu söylenebilir.1666 sıralarında, güneş ışığını üçgen bir cam prizma arasından geçirdi ve renkler tayfını elde etti.Güneş ışığı prizma tarafından, kağıt üzerine yapılmış görülen, bileşen renklerine dağıtılmıştır.Bu etki, gökkuşağındakinin aynıdır(Oroeo yağmur damlaları prizmalar gibi çalışır) Her ne kadar gökkuşağı teorileri yarım yüzyıl kadar önce sürüldüyse'de Newton tayfı başka bir prizmadan geçişip, yeniden beyaz ışık elde ederek, konuyu açık bir duruma getirdi.Bu beyaz ışığın, gökkuşağındaki ya da tayftaki bütün renklerden yapılmış olduğunun deliliydi.Aynı alanda başka bir deney, bir renk çarkı kullanarak yapılıyordu.Bu tayfın renklerine boyanmış ve bir kol yardımıyla hızla döndürülebilen bir çarktır.Oldukça dikkate değer sonuç şudur:Hızla döndürüldüğü zaman çarkın rengi değişir ve pratik bakımdan beyaz olur.Böylece 'beyaz' ığığın gökkuşağındaki bütün renklerden oluştuğu gösterilmiş olur.


     



       Renk Çarkı Işık prizmadan geçtikten sonra 12 renk olarak algıladığımız farkı dalga boylarına ayrılır.Renk çarkında 12 renk daire etrafına sıralanmış ve böylelikle en iyi renk kombinasyonlarını yapabilmemize yardımcı olacak şekli almıştır.Bu renkler birincil, ikinci ve üçüncü renkler olararak 3 sınıfa ayrılır




                                                       Renkler 3 Ana Gruba Ayrılır.
                                               Birincil Renkler :Temel veya Ana Renkler
                                               İkincil Renkler :İkincil Renkler Ara Renkler
                                                                 Üçüncül Renkler








        Birincil Renkler Temel veya Ana Renkler SARI KIRMIZI MAVİ Hiçbir renin karışımından oluşmazlar ancak doğadaki tüm renkler bu üç rengin karışımından oluşur.

          İkincil Renkler İki Farklı Birincil Rengin Karışımı İkinci Renkler :İki farklı birincil rengin aynı oranda karışımıyla ikincil renkler elde edilir.Yeşil, mavi ve sarının;turuncu, sarı ve kırmızının; mor, kırmızı ve mavinin karışımıyla oluşur.Bu renkler renk çarkında birincil renklerin arasında yer almaktadır.



                Üçüncül Renkler Birincil renk ve ikinci rengin karışımından elde edilir.Mavi-yeşil, sarı-yeşil, sarı-turuncu, kırmızı-mor ve mavi-mor üçüncül renklerdir. SİYAH- BEYAZ VE GRİ NÖTR RENKLERDİR. Siyah, beyaz ve gri nötr renklerdir ve renk çemberinde yer almazlar Yanında bulunduğu rengin şiddetini arttırır veya azaltır.


                   Zıt (Kontrast-Tamamlayıcı) Renkler Kontrast Renkler:Renk çarkında birbirine karşılık gelen renklere kontrast-tamamlayıcı renkler denir.Kontrast renkler yan yana geldikleri zaman birbirlerinin kuvvetlerini artırdıklarından canlı ve parlak görünerek en yüksek zıtlık etkisini yaparlar.Kırmızı-yeşil, sarı-mor, mavi-turuncu kontrast renklerin aynı zamanda aralarında bütünleyici, tamalayıcı özellikleri vardır.Bu yüzden birbirlerinin kompementeri (tamamlayıcı) sayılırlar.







Yarı Tamamlayıcı Renkler:Tamamlayıcı renk armonilerine benzer ancak bu sefer üç renkten oluşmaktadır.Cemberde barış simgesini oluşturan renk grubudur.

                                                        Çift Tamamlayıcı Renkler
                                               Renk Çemberinde dikdörtgen oluştururlar








Benzer Renkler
Çemberde Birbirine Komşu Renk Grubuna Denir.






Vurgulu Benzer
Çemberde birbirine komşu renk grubuna ek olarak bir zıt rengin oluşumudur.






   Renk Üçlüleri
 Renk çarkı üzerinde üçgen oluşturan renklere denir Dikkat çekmek için kullanılabilir.
                              Tek Renk (Monokrom ) Renk çemberinde tek rengin tonlarını içerir.


Bir rengin sıcak yada soğuk oluşunu içerisindeki mavi ya da sarı renk belirler. Mavi değeri çoksa soğuk, sarı değeri çoksa sıcaktır. Örneğin fıstık yeşili içeriğinde sarı çok olduğundan sıcak; petrol yeşili içeriğinde mavi çok olduğundan soğuktur.









     SOĞUK ALT TONU
Eğer cildiniz soğuk alt tona sahipse yani porselen gibi bembeyaz bir tene ya da pembe bir cilt tonuna sahipseniz; Vişne, bordo, fusya, pembe, parlament, zümrüt yeşili, gümüş gibi içinde maviliğin daha çok hissettiğiniz renkler size yakışacaktır.








SICAK ALT TONU

Eğer cildiniz sıcak alt tona sahipse yani cilt altı renginizde sarının tonları hakimse, bir başka deyişle buğday, esmer tene sahipseniz; Toprak, altın, bakır, bronz, karamel, kahve nar çiçeği, koral, hardal, krem, mercan, kremit, tarçın, fıstık yeşili, çimen yeşili, haki, turkuaz, somon, şeftali, turuncu, şeker pembesi gibi içinde sarıyı ve kahveyi bulunduran renkler size daha çok yakışacaktır.

RGB

RGB temelde ingilizcedeki Red, Green, ve Blue sözcüklerinin baş harflerinin bir araya gelmiş halidir.Türkçe ye ise bu kelimeler KYM şeklinde yani Kıemızı, Yeşil ve Mavi kelimelerinin baş harfleri olarak çevrilirler.RGB renk modeli 19.yy'ın ortalarında Thomas Young ve Hermann Helmholtz tarafından geliştirilen Young-Helmholtz teorisine ya da bir diğer adıyla trikromatik yani üç renkli görme modeline dayanır.Daha sonra James Clerk Maxwell bu teoriyi daha da detaylandırarak bizim de bildiğimiz renk üçgenini oluşturur.Işığı temel aldığımızda, doğada bulunan tüm renklerin kodları bu üç renge referans verilerek oluşturulur.RGB uzayında tüm renkler, üç ana rengin farklı oranlarda birleştirilmeleriyle oluşur.Örneğin, bu üç rengin % 100 oranında bir araya gelmesiyle beyaz renk ortaya çıkarken % 0 oranında birleşmeleriyle de siyah ren oluşur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

1 Yorum:

saat: 29 Mayıs 2020 17:38 , Blogger Ebru dedi ki...

Merhabalar,

Sözsüz iletişim sözlü iletişimden daha etkili olmaktadır ve tercih ettiğimiz renkler karşı tarafa bir enerji yaymaktadır. Renkler doğru ve yerinde kullanıldığında hem iletişime olumlu etki eder hem de psikolojik açıdan insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Renklerin dili ve iletişime etkisi üzerine yazdığım yeni yazımı okumanız için sizinle paylaşmayı isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/iletisimde-renklerin-onemi/

Keyifli okumalar dilerim,
sağlıkla kalın.

 

Yorum Gönderme

Kaydol: Kayıt Yorumları [Atom]

<< Ana Sayfa